29 Aralık 2013 Pazar

27 YIL ÖNCE BUGÜN, HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN STOCKHOLM’DE VEFAT ETMİŞTİ.

TARİHTEN BUGÜNE DÜŞEN NOTLAR:
30 ARALIK 1986;

27 YIL ÖNCE BUGÜN,

ANITKABİR’DE MOZOLEYE ÇIKAN MERDİVENLERİN DOĞU (SAĞ) KANADINDAKİ BÜYÜK RÖLYEFİ DE YAPMIŞ OLAN, HEYKELTRAŞ,
İLHAN KOMAN
65 YAŞINDA STOCKHOLM’DE
HAYATINI KAYBETMİŞTİ.
İlhan Koman, 1958 yılına kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Öğretim Üyeliği yaptıktan sonra yaşamının son 20 yılını İsveç’te ailesiyle birlikte, aynı zamanda atölyesi olarak da kullandığı “Hulda” adlı teknesinde geçirmişti.

Sanatçı, Anıtkabir için açılan yarışmaya, Mozoleye çıkan merdivenlerin sağındaki doğu kanadında yer alan kabartma için kompozisyonun alçı modelini Şadi Çalık ile birlikte hazırlayarak katılmış ve kompozisyonu ile birincilik kazanmıştı.
Koman’ın bu kabartmasında konu, Kurtuluş savaşı’nın kaderini belirleyen savaşlardan biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’ydi. Heykeltraş bunu iki kademeli bir kabartma şeklinde yorumlamış, alt kısımda savaşı, üst kısımda merdivenlere denk gelen kısımda da zaferi işlemişti.
Kompozisyonun sağ başında bir genç, iki at, bir kadın ve bir erkek bulunmakta, bunlar, savaşın ilk döneminde düşman saldırıları karşısında evlerini bırakıp yurt savunması için yollara düşmüş insanları anlatıyordu.
O grubun önünde çamura batmış bir araba, çabalayan atlar, tekerleği döndürmeye çalışan bir erkek ve iki kadın ile ayakta bir yiğit ve ona bir kılıç sunan diz çökmüş bir kadın yer alır. Bu figürler, Sakarya Meydan Muharebesi başlamadan önceki dönemi temsil ederken, bu grubun solunda, yere oturmuş iki kadın ve bir çocuk ise, düşman istilâsı altında, Türk Ordusu'nu bekleyen halkı simgeler.
Halkın üzerinden uçar pozisyonda Başkomutan Mustafa Kemal'e çelenk sunan bir zafer meleği yer alır. Kompozisyonun sonunda, sol başta yere oturan kadın figürü anavatanı, diz çökmüş genç ise Sakarya Meydan Muharebesi’ni kazanan Türk Ordusu’nu, Meşe ağacı ise Zafer’i simgeler.


İlhan Koman’ın Türkiye’de en fazla tanınan eseri kuşkusuz, “Akdeniz”dir ve günümüzde bir çok yeri dolaştıktan sonra, en son olarak Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü’nün Levent’teki Merkez Binasının önünde sergilenmektedir.2 yorum:

Adsız dedi ki...

Cok guzel bir kaynak. Emeginiz ve paylastiginiz icin tesekkurler.

Adsız dedi ki...

Cok guzel bir kaynak. Emeginiz ve paylastiginiz icin tesekkurler.