Sayfalar

29 Ağustos 2013 Perşembe

TARİHTEN BUGÜNE DÜŞEN NOTLAR: 30 AĞUSTOS 1924;

89 YIL ÖNCE BUGÜN,

Mustafa Kemal Atatürk Temel atma töreninde
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, 1922’NİN 30 AĞUSTOS’UNDA YUNAN ORDUSU’NU BOZGUNA UĞRATIP İZMİR’E DOĞRU İLERLEMEYE BAŞLADIĞI “DUMLUPINAR MEYDAN MUHAREBESİ”NİN İKİNCİ YILDÖNÜMÜ’NDE
KÜTAHYA DUMLUPINAR’DA
“ŞEHİT SANCAKTAR MEHMETÇİK ANITI”NIN
(MEÇHUL ASKER ANITI) TEMELİNİ ATMIŞTI.


31 Ağustos 1922’de Muharabenin bir gün sonrasında, muharebe alanını gezen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Berberçamı denilen mevkide bir top mermisinin açtığı çukura gömülmüş Türk ve Yunan askerlerinin cesetleri arasında toprağın üstünde sancağı dimdik tutmakta olan bir erin havadaki katılaşmış kolunu görünce bundan çok müteessir olmuş,
“Çocuk burada ne işin vardı?” dedikten sonra yanındakilere yerde duran Yunan bayrağını işaret ederek, “Bayrağı oradan alıp kaldırın, O bir Millet şerefidir” demişti. Daha sonra o havada asılı vaziyette sancağı elinden bırakmadan şehit olan askerin kimliğinin araştırılmasını istemiş, ancak askerin üzerinde künyesi bulunamayınca da, savaş sonrasında yapılacak “Meçhul Asker Anıtı” için bu görüntünün sembol alınmasini ve anıta erin ismi bilinemediğinden “Şehit Mehmet” adının verilmesini istemişti. Zafer Tepe üzerinde 2 yıl sonra bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından temeli atılan Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu ve Taşçı Kadir Usta’nın eseri olan anıt, 1927 yılında tamamlanmıştı. Anıtın 30 Ağustos 1927 tarihinde yapılan açılışına katılan Mustafa Kemal Atatürk şu konuşmayı yapmıştı:


Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım Temel atma töreninde

“Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk Devleti’nin temeli burada atıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı, bu sahada, bu semada dolaşan şehit ruhları devletimizin ebedi muhafızlarıdır.
Burada temelini attığımız Şehit Asker Anıtı işte o ruhları, o ruhlarla beraber Gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk milletini temsil etmektedir. Bu Anıt Türk Vatanına göz dikenlere Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, savletini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır”.


Bu eser ne yazık ki büyük bir saygısızlık örneği olarak 1964 yılında 220 sayılı yasa ile Zafer Tepe’ye yeni bir Zafer Abidesi yapılabilmesi için sökülerek depoya kaldırılmış, bu sırada birçok mermer parça zedelenmiş, unutulmaya terkedilmişti.


1979 yılında Tümgeneral Ali Özveren tarafından üst makamlardan alınan izinle depodan çıkartılıp, onarılan anıt, bu kez Berberçamı Tepesi’ne yerleştirilmiş ve 30 Ağustos 1979’da tekrar ziyarete açılmıştı. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı tarzında tasarlanmış ve inşa edilmiş olan anıtın bronz olan bayrağı orijinal halinin aksine sonradan boyanmıştır.

   

Hiç yorum yok:

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa